Wyniki konkursu wakacyjnego

Dłuższy konkurs poskutkował dłuższym oczekiwaniem na wyniki. Musicie uwierzyć, że nie było to jednak zaplanowane.

Poniżej parę refleksji o nadesłanych wierszach.

Dasza:

W wierszu jest pewna treść, która jest ciekawie pociągnięta. „Uniesienie się dumą” jest w środku wiersza, na końcu mamy puentę, która jakoś się do tego odnosi. Problem w tym, że zastosowane zabawy frazeologizmami nie bardzo dotykają głębi tej treści; tekst jest taką wprawką, którą czyta się kolejnymi enterami, szczególnie przy „Niż piórko”. Mieliśmy jeszcze pomysł, że taki krótki tekst można by było związać dobrym tytułem, ale tutaj tytułu brak. Można by ten wiersz pogłębić albo napisać kolejny obok.

Krokodyl:

Wiersz nam się podoba. Chwyta się konkretu, opowiada o czymś szerszym, dobrze puentuje. Nie ma niczego wyraźnie do zarzucenia, ale trochę nas całościowo mniej przekonuje niż teksty konkurencyjne (na przykład zapisem).

boro98:

Dużo dobrego i ciekawego jest w tym wierszu, wraz z puentą; od drugiej części "Ja…" bardzo nam się podoba - razem z „dadaistą” i tą "kurwą", która tu pasuje. Jak już się wiersz rozwinął, to jest miejsce do uderzenia. Widać jakieś emocje, odbiorca może już wzbudzić w sobie jakieś emocje i to jest ok, wiarygodne. Pierwsze przekleństwo w wierszu jest za wcześnie, i w dodatku po chwili powtórzone. To osłabia, zamiast wzmacniać. Nie mówimy, że zawsze przekleństwo na początku jest złe, ale tutaj jest. W dodatku to „ce(l/n)ne” trochę dziwnie wygląda, chyba to nie najlepszy pomysł. Wiersz nie jest w takiej konwencji, żeby to pasowało, z początku to wygląda jak błąd w edycji. Jeżeli już, to dwa słowa po sobie, bez przecinków, zadziałają trochę lepiej.

Robert:

Oba teksty z osobna są świetne. Każdy wers wnosi coś do wiersza, i są ze sobą dobrze powiązane, zgrane. Wiersze są ciekawe, intrygujące, dobrze napisane (również w sferze zapisu). Mają dobre puenty i tytuły. Są przy okazji dosyć różne, mają inne klimaty, trochę inne długości. Rozpisywać by się zresztą było można.

Wojciech:

Ten wiersz wyróżnia się na tle dotychczasowych tekstów nadesłanych przez autora. Jest zgrabniej, tak bym to ujął. Podoba mi się druga zwrotka, w której znajduje się rozbudowane porównanie, które samo siebie komentuje mówiąc, że „nie jest wcale takie proste to, co chcę wyrazić”. Wydaje mi się, że sporo słabych tekstów właśnie daje sobą do zrozumienia, że treści autora tak naprawdę są nieciekawe, powtarzalne, nieangażujące – a zazwyczaj autor wcale by tego nie chciał.

Pierwsza zwrotka jest jednak trochę bardziej wprost, a puenta jest już mocno banalna. Można szukać więcej niedopowiedzeń i konkretów.

Nie jest już chyba w takim razie tajemnicą, że postanowiliśmy przyznać nagrodę Robertowi. Prosimy o kontakt na adres jpaluch@lo3.wroc.pl.

“Obrazek drugi, czyli o kolorach lepszego sortu”

Z przysuniętym kolanem i ręką pod głową
leżę od wczoraj w grobie
wkrótce napiszą tylko że zstąpiłem do piekieł
(tę sprawę z urzędu już załatwiłem)
wreszcie znalazłem czas by podejrzeć kolory skał
na szczęście oko i mózg nie żyją
więc patrzę ogniem
i poruszam barwy powietrzem
gdy zderzają się notuję ich dźwięki
w sumie to nowatorskie podejście
więc mógłbym zrobić z tego doktorat
zostało mi na to jeszcze kilkanaście godzin
jutro wstanę z grobu i znowu będę zajęty
aż do skończenia świata

„XXX, 1960s, drawing, 90 × 118,8 cm”

gdy rosła wydma pożądania
wymarzyliśmy największą falę
która rozmyła kontur Skały

aureola łaski topniała szybciej
niż zachodzące słońce w morzu
ostatnią nadzieją był szybujący ptak
nieskazitelnie, niepokalanie czarny

P.S. Ponieważ pojawiły się dwa wiersze jednego autora, chcemy sprecyzować, jak takie sytuacje będziemy oceniać w przyszłości. Oczywiście można napisać i nadesłać więcej niż jeden tekst, możemy mu się przyjrzeć i może nawet dodać jakiś o nim komentarz (to leży w naszej gestii), ale oceniany w konkursie będzie tylko wiersz pierwszy w kolejności dodania.

Myśliwy wtorek, 30 październik 2018 - 2:49 pm | | Domyślne
Użyte znaczniki: ,

jeden komentarz

Myśliwy

Pisałem tego posta z przerwami przez parę godzin; przepraszam za fatalną polszczyznę, jaką został zredagowany.

Myśliwy, - 02-11-’18 22:58
(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)
(Ochrona antyspamowa)
Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.