Wyniki psychiatrycznego mini-konkursu

Dość szybko udało nam się rozstrzygnąć najnowszy mini-konkurs, nadeszło sporo ciekawych tekstów, nas oceniających zebrało się 5 osób. Dyskutowaliśmy na temat wierszy i wyszło nam bezsprzecznie, że pierwsze miejsce przyznajemy Markowi za wiersz Mój psychiatra Tomasz. Utwór, jak uznaliśmy, napisany w ciekawej konwencji, bardzo przemyślany, w którym nie ma nic przypadkowego, na pierwsze czytanie nurtuje i zaprasza do wgłębienia się, do czytania po raz kolejny. Natomiast po którymś czytaniu sporo się w tym wierszu wyjaśnia ale nie nahalnie i nie łopatologicznie ale dyskretnie i trochę w sposób pozostawiający pewną otwartość interpretacyjną. Stwierdzilismy również, że wiersz Marka zdecydowanie odróżnia się od pozostałych tekstów przesłanych na konkurs i jako jedyny porusza temat mistycznego przeżywania. Gratulujemy!
Pierwsze miejsce to jednak nie wszystko, tuż za wierszem Marka spodobały nam się dwa, inne w formie i klimacie utwory: Kocurro pt. Mój psychiatra poszedł na odwyk. i Martki pt. Mój psychiatra śpi. U Kocurro spodobał nam się bardzo ciekawy zabieg z pozostawieniem psychiatry w tytule i dalszymi zmaganiami się podmiotu lirycznego już w samotności, bardzo przekonała nas forma i emocjonalny zapis takiego miotania się jednostki. Zakończenie dwuwersem wskazuje na róznicę między samotnością we "śnie", a na jawie. O jawie nie trzeba już nic więcej mówić i to pozostawia otwartą interpretację. Utwór Martki z kolei jest świetnie podzielony na strofy i wersy, przemawia do nas zarówno formą, jak i treścią. Skrócenie wersów na koniec potęguje poczucie wyobcowania. Wiersz jest bardzo autorefleksyjny i wrażliwy. Co ciekawe podmiot liryczny doświadczał refleksji zarówno z psychiatrą, jak i bez, i w ten sposób połączył dwie konwencje. Tak całościowo ujmuje motyw. Gratulujemy obu autorkom II miejsca!
Tekstów było sporo, więc postanowiliśmy jeszcze wyróżnić dwa: bardzo dający do myślenia wiersz Dogmy pt. Mój psychiatra się nie czesze, był to wiersz, który nasz autor konkursu ocenił jako najbliższy wymogom konkursowym, a jednocześnie naprawdę nieźle napisany. Podjął temat "paradoksu psychiatry", który sam potrzebuje pomocy, korzystając ze słowa-klucza czyli grzebienia, który tworzy całą metaforę. Drugim z wyróżnionych jest wiersz Luny M pt. Mój psychiatra jest sadystą, który został dość prosto i zwięźle napisany i właśnie urzekł nas konkretem i prawdą.
Zarówno nagrodzonych jak i wyróżnionych prosimy o kontakt na maila: jpaluch@lo3.wroc.pl, ponieważ zdecydowaliśmy każdemu z Was przesłać książeczkę poetycką.

Zanim jednak umieścimy tu nagrodzone teksty, nie możemy przemilczeć wierszy Krzysztofa R. Marciniaka, który przesłał nam ich aż 5. Mógłby z tego zrobić cykl, jednak nie przyznaliśmy mu żadnej nagrody, ponieważ cykl byłby nierówny, niektóre z wierszy były całkiem ciekawie napisane, niektóre słabo, a najbardziej z nich spodobał nam się tekst Mój psychiatra jedzie do pracy (podróż nieskomplikowana), tu ze znanego już motywu spostrzeżeń, obrazów został zrobiony kolaż wsparty ładnie napisanymi refleksjami w postaci wybitnie udanych metafor. Wiersz jest zatem dobry, ale najzwyczajniej słabo spełnia wymogi konkursu, korelacja "psychiatry" z treścią jest zbyt mała. Na inny konkurs ten wiersz byłby świetny.

Gratulujemy zatem jeszcze raz nagrodzonym, a oto ich teksty:

(więcej)

justa | piątek, 15 maj 2015 - 3:21 pm | | Domyślne | Brak komentarzy
Użyte znaczniki: , , , ,

Mini-konkurs psychiatryczny

Niech tytuł twojego wiersza zaczyna się od "Mój psychiatra...". Odwołaj się w nim (w dowolnej formie) do rozmowy terapeutycznej, jakiejś psychoanalizy - bardziej lub mniej na poważnie. Niekoniecznie w wymiarze osobistym. Nie jest wymagana wiedza psychoterapeutyczna.

(więcej)

Myśliwy | piątek, 08 maj 2015 - 6:34 pm | | Domyślne | Szesnaście komentarze(-y)
Użyte znaczniki: ,

Wyniki majówkowego mini-konkursu

Zacznijmy od tego, że na konkurs zgłoszono tym razem tylko 2 teksty. To chyba rekord. Same nadesłane wiersze między wierszami dowodzą dobitnie, że temat był po prostu wyjątkowo słaby. Co tu dużo mówić: jedynym zgodnym z kryteriami utworem okazał się nieskomplikowany limeryk o dość rubasznej tematyce. „Pozostały” wiersz złamał zasady i postanowił być poważny, a przy okazji dobry. Uradziliśmy, że skoro tak się pięknie składa, że nagrody są dwie – każdy uczestnik zostanie nagrodzony.

(więcej)

Myśliwy | piątek, 08 maj 2015 - 6:17 pm | | Domyślne | Brak komentarzy
Użyte znaczniki: , , ,

Kilka słów o wierszach Mrozika

Nie oceniamy wierszy na naszym blogu, ani też nie wysyłamy ocen mailem. Robimy to wyłącznie, jeśli chodzi o wiersze, które biorą udział w minikonkursach.

Drogi Mroziku, tak jak prosiłeś oceniliśmy, skomentowaliśmy pierwszą partię przesłanych przez Ciebie wierszy, oto pod każdym wierszem masz oceny jednej lub kilku osób, każdy z Hurtowników pisał innym kolorem i każdy oceniał wybrane przez siebie teksty:

Blue

Justa

Orchidea

 

Ci z nas, którzy nie zdążyli, nie mieli czasu, być może ocenią następne Twoje wiersze.

Oczywiście zapraszamy każdego poetę, krytyka, zainteresowanego poezją, jak i Ciebie drogi Autorze do dalszej dyskusji. 

(więcej)

justa | piątek, 08 maj 2015 - 12:57 pm | | Domyślne | Szesnaście komentarze(-y)
Użyte znaczniki: , ,