Po co jest poezja?

Dr Paulina Małochleb: “Po co jest poezja? Po to byśmy się w niej mogli odnaleźć w całości, ze wszystkimi dylematami, cierpieniami, rozchwianym ego i niesprecyzowanymi do końca pytaniami. Poezja w swej niszy, w jakiej obecnie się znajduje ze względu na rozgrywki kapitałem wydawniczym, buduje pewien obszar wolności, w której czytelnik może poczuć się bezpiecznie, jako partner w dyskusji, a nie właściciel portfela, w który uderzają kolejne strategie promocyjne. W poezji też chodzi o szok, skandal, ale ich zadania są już zupełnie inne: nie zwiększenie sprzedaży, ale budowa pewnego porozumienia, rodzaju więzi. Dlatego właśnie powinniśmy sięgać po to, czego w literaturze polskiej jest mało: wyraziste kobiece głosy.”

Jest takie czasopismo – Polonistyka, w którym można znaleźć wiele dobrych, ciekawych artykułów dla nauczycieli. Czasem też uczeń mógłby tu coś dla siebie wyszukać: wskazówki, inspirację, pomoc lekturową. Numer nie tak dawny – wakacyjny jest poświęcony w dużej części interpretacji poezji, podejściu do poezji, także tej współczesnej. Coś w sam raz dla nas piszących.

justa | sobota, 01 grudzień 2018 - 11:04 pm | | Domyślne | Brak komentarzy
Użyte znaczniki: , , , , , , ,

wyniki mini-konkursu październikowego

truflamamaki | poniedziałek, 19 listopad 2018 - 1:06 pm | | Domyślne | Trzy komentarze(-y)

Wyniki mini-konkursu wrześniowego

Na konkurs nadesłaliście trzy wiersze. Czytaliśmy uważnie i postanowiliśmy nie przyznawać nagrody tym razem. Żaden z wierszy nie przekonał nas na tyle, by go szczególnie wyróżnić. Głównymi naszym zarzutami są zbyt duża dosłowność i moralizowanie lub, jak w przypadku braku, coś, czego nam w tekście zabrakło (być może: głębi, przesłania, rozwinięcia).
Nagrody przechodzą na listopadowy mini-konkurs!
Nowe wyzwanie, nowy konkurs! Zapraszamy!

justa | piątek, 02 listopad 2018 - 12:37 am | | Domyślne | Brak komentarzy
Użyte znaczniki: ,

Mini-konkurs listopadowy

listopad najpiękniejszym miesiącem

Pustym | czwartek, 01 listopad 2018 - 8:07 pm | | Domyślne | Siedem komentarze(-y)
Użyte znaczniki: , , ,

IV Konkurs O Złoty Karton III LO

Biblioteka Szkolna Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złoty Karton III LO”, ogłoszonego pod hasłem:

„Klatka na oścież"

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu
całej Polski. Wiersze można przesyłać do 31 stycznia 2019 r.
Przewidziane jest uroczyste rozstrzygnięcie z wręczeniem nagród i dyplomów
w połowie marca 2019 r., dla przyjezdnych laureatom głównych miejsc
zapewniamy noclegi, a także zapraszamy na warsztaty poetyckie z
jurorami. Poniżej szczegółowy regulamin i karta zgłoszenia.

Zapraszamy!

justa | czwartek, 01 listopad 2018 - 12:00 pm | | Domyślne | Jeden komentarz

Wyniki konkursu wakacyjnego

Dłuższy konkurs poskutkował dłuższym oczekiwaniem na wyniki. Musicie uwierzyć, że nie było to jednak zaplanowane.

Poniżej parę refleksji o nadesłanych wierszach.

Myśliwy | wtorek, 30 październik 2018 - 2:49 pm | | Domyślne | Jeden komentarz
Użyte znaczniki: ,

mini-konkurs październikowy

tym razem o lustrach

Temat jest taki:
Napiszcie wiersz inspirowany lustrem. Żeby nie było tak prosto, mamy słowa zabronione: ekran, tafla, rama, odbicie, druga strona, lustro, zwierciadło, zdjęcie, dusza, oczy (zmodyfikowanie "oczy" na "oko" nie da rady, jak i "lustereczko" itp). Na spotkaniu, w ramach ćwiczenia na rozluźnienie, usiłowaliśmy napisać najgorszy możilwy wiersz ze wszystkimi tymi słowami. Istnieje obawa, że konkurs na anty-wiersz byłby jeszcze trudniejszy do rozstrzygnięcia niż taki normalny.
Inspirujcie się, nie używajcie słów zakazanych i trwajcie wraz z nami w nadziei, że konkurs listopadowy wrzucimy z początkiem listopada ;) na razie czas do końca października.
Nagrody to książki ufundowane przez Księgarnię Tajne Komplety:
Ewa Jarocka "Dno cekina"
Aleksander Wenglasz "Zdjęcie inaczej zabić"
(nawet te tytuły wpasowały się elegancko w temat)

truflamamaki | wtorek, 16 październik 2018 - 10:03 pm | | Domyślne | Siedem komentarze(-y)

z cyklu 'listy do szuflady'

“Zdawałoby się, że wszyscy ludzie powinni paść sobie w objęcia, krzycząc, że nie mogą żyć, ale żaden krzyk nie potrafi wydostać się im z gardła i jedyne co jako tako umieją, to kłaść słowa na papierze albo farby na płótnie, całkiem świadomi, że tzw. literatura i sztuka są zamiast” ~ Czesław Miłosz, “Prywatne obowiązki”

truflamamaki | poniedziałek, 08 październik 2018 - 11:50 pm | | Domyślne | Brak komentarzy