Listopadowy mini-konkurs

Tym razem będziecie mieć tylko tydzień czasu na napisanie wiersza (termin do 30 listopada), ale czasem taka mobilizacja jest dobra, więc do dzieła.
Waszym zadaniem jest opisanie jakiegoś zmysłu, za pomocą innego. Np. słuch węchem.
Nagrodami tym razem będą "Wiersze z wojny" autorstwa Borysa Humieniuka i Cegła Origami HAIKU, numer 36. Magazynu Materiałów Literackich "Cegła".
Powodzenia!

Eleonora | czwartek, 23 listopad 2017 - 10:08 pm | | Domyślne | Brak komentarzy
Użyte znaczniki: , , ,

Wyniki wrześniowego mini-konkursu

Tym razem także niestety zdecydowaliśmy się na nieprzyznanie nikomu nagrody, ani wyłonienie zwycięzcy. Jednakże, aby nie zostawiać was z pustymi rękami przedstawiamy wam nasze opinie na temat przesłanych przez was wierszy. Wojciech wybrał ciekawe zrosty, ale to trochę mało, by wiersz był dobry. Przesadził niestety z liczbami, a zwłaszcza z tym, że nie zapisał ich w wierszu słowem. Wiersz nie jest zadaniem tekstowym z matematyki i liczby zapisujemy raczej słownie.

Tekst Wojciecha może bronić się jako kronikarska proza poetycka i to w stylu groteskowym. Takie budowanie zdań i używanie wyrazów nie kwalifikuje go jako wiersza, a raczej notatkę, czy sprawozdanie. Zachęcamy do mniejszej dosłowności w wierszu, do inspirowania się różnymi poetykami, czytania różnych poetów, nawet wśród uczestników mini-konkursów, zwłaszcza nagradzanych, można znaleźć bardzo dobre teksty i, tym samym,  bardzo dobre „wykonania ćwiczeń”.

Sora prawdopodobnie za bardzo trzymała się zasad, przez co jej tekst słabo broni się treścią. "Czcigodny" jest ciężkim wyrażeniem, jednakże dobrze, że użyła metonimii. Ostatnie dwa wersy - puenta - skłoniły nas do refleksji, że gdy człowiek faktycznie robi coś takiego, jak list w butelce, to ma to moc i sens, ale gdy o tym pisze, to już ta moc po drodze gdzieś ulatuje. Warsztat tu też miewa kiepskie momenty i nie przekazuje emocji w prawdziwie poetycki sposób.

Tekst Severussy punktuje klimatem zbudowanym w pierwszej zwrotce i w większości drugiej zwrotki. Co do konkretnych zwrotów, podobają nam się ten dotyczący łez i przede wszystkim ten o gwiazdach. Problem jest z warsztatem przy "Powiedział - pojedziesz pomału". Pakuje się tam dużo słów na literę P, czyli zjawisko aliteracji, ale w tym miejscu trochę nie wiadomo po co. Wygląda to tak, jakby autorce tak wyszło ale nie było w tym nic zaplanowanego, konkretnego celu, ani też kontynuacji. Niefortunny przypadek? Nie podobają nam się także rymy "wyciska – policzkach", "Jechałam – Ufałam" oraz w wersie "oczy zielone", też wyglądają na przypadkowe i z tego powodu przeszkadzają w wierszu. Istnieje także problem z rytmiką pod koniec drugiej zwrotki. Sewerussa pomimo ciekawego tekstu miał/miała niedociągnięcia warsztatowe, przez co także nie zasługuje na nagrodę.

Pomimo nie przyznania przez nas nagrody zachęcamy do brania udziału w kolejnych mini-konkursach.

Kaczmar | czwartek, 16 listopad 2017 - 4:21 pm | | Domyślne | Jeden komentarz
Użyte znaczniki: , , , ,

Nasze opinie o lipcowych zwycięskich wierszach

Wreszcie! Wiemy, naczekaliście się, a może nawet zdążyliście stracić nadzieję, że te oceny, nasze opinie o Waszych wierszach się pojawią. Ale  u nas czas się liczy trochę inaczej, dlatego właśnie teraz jest ten moment, że zamieszczamy nasze opinie, wskazówki, oceny tych wierszy, które nas przekonały w lipcowym mini-konkursie. Celowo zamieszczamy opinie różne, każdej z osób wypowiadających się osobno. Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie i zachęcamy do udziału w nowych mini-konkursach. Już za chwilę pojawi się listopadowy.

(więcej)

justa | czwartek, 16 listopad 2017 - 12:03 pm | | Domyślne | Cztery komentarze(-y)
Użyte znaczniki: , , , , ,

Dlaczego robi Pan poezję?

W oryginale odpowiadał Henryk Tomaszewski, i na pytanie dotyczące pantomimy. Zobaczyłem taki plakat w hallu Sceny na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu i tak sobie pomyślałem, że powody równie dobre, co do robienia poezji. Może nie ze wszystkimi w zupełności, ale z większością się utożsamiam. Może poddacie coś pod dyskusję? Może dodacie coś od siebie?

A zatem cytuję:

(więcej)

Myśliwy | sobota, 04 listopad 2017 - 12:38 am | | Domyślne | Dwa komentarze(-y)
Użyte znaczniki: , , , ,

Wspólny wiersz on-line

Tu zaczynamy pisać wspólny wiersz, pierwszy wers wymyśla Margaretka i wrzuca w komentarzu do tego postu, ponieważ pierwsza się zgłosiła, i nominuje następną osobę, która do końca kolejnego dnia pisze swój wers. Jest 6 osób, więc możecie nominować każdą osobę dwa razy, by wiersz był dłuższy.
Będę na bieżąco przerzucać Wasze wersy tutaj.
Start i powodzenia!

“międzymiastowa”

ballada przewróciła się na grafitowym chodniku                                    Margaretka
w pół słowa urwane pończochy struny i “proszę czekać, będzie…”   mur mur ando
rozmowa ze struchlałych ust poszło w eter zaledwie mgliste…        bou-lip-seleka

zbyt wiele słów na jedną ciszę                                                             Pies andaluzyjski
wróble wydziobią rozsypane dźwięki                                                                  koma
ballada zawsze szybko umiała otrzepać się po takich upadkach           Hello world
pozostała dwuznaczność i oczko które poszło…                                  mur mur ando
w zupełnie inną stronę niż poczłapała liryka                                              Margaretka
sznurując usta wiolinową struną                                                                        koma

tak jakby nie licząc na nic więcej… aż                                               bou-lip-seleka
telefon zadzwonił ponownie                                                                 Hello word

(więcej)

justa | poniedziałek, 16 październik 2017 - 9:02 pm | | Domyślne | 38 komentarze(-y)
Użyte znaczniki: , , ,

Wiersz wspólny...

...może chcecie go u nas napisać

Tym razem zamieszczamy efekt naszej poetyckiej zabawy, choć trochę i pracy. Robiliśmy to on-line.
Jest to wiersz wspólny, który pisaliśmy w następujący sposób.
Na początek jedna osoba z naszego grona wymyśliła pierwszy wers wiersza, bez żadnych zasad, bez określonej tematyki, po prostu.  Jednocześnie nominowała następną osobę do pisania wiersza, pisząc jej imię/ksywkę w nawiasie pod wersem. Nominowana osoba musiała się uporać z napisaniem następnego wersu do końca dnia i miała za zadanie nominować kolejną osobę do następnego wersu.
I ta również musiała napisać kolejny wers do końca następnego dnia i znów kogoś nominować. Oto ten wiersz:

czerpanie

potokami lała się z drzew
zieleń niewczesna bo letnia
pod chmurami zbudził się dzień
z planem anty-ramowym w kieszeni
słońca wystarczyło, by dotknąć ręką

kieszenie kłują, bo dzień pod kasztanem
z chodnika miedziaki zbiera się na deszcz
a błoto na twarzy pachnie jeżynami
co wyrosły tam nocą

ile jeszcze będziemy się zielenić
czy to dobra pora na noc
kieszenie brzęczą mi od lasu
już nic, chyba upaprane smołą

z garścią groszy pod poduszką
gram w szachy z nieuniknionym

Autorzy: Aleksandra Muciek, Marysia Pastwa, Justyna Paluch, Marta Markowicz, Michał Żłobicki, Karol Knapiński, Julia Błaszczyk, Natalia Jeszka, Kaja Drozdowska, Mania Janikowska, Marysia Burzyńska, Oliwia Piątek

Skoro już wiecie jak to wygląda, to może chcielibyście napisać taki wspólny wiersz on-line.
Całe Wasze zadanie polega na tym, by powstał z tego sensowny wiersz, by w jakiś sposób wersy się łączyły, nie były zbyt bardzo oderwane, żeby znaczeniowo ten tekst się obronił.
Tak jak u nas, każdy z chętnych będzie pisał jeden wers i nominował nastepną osobę.
Dlatego najpierw prosimy o zgłaszanie się, kto z Was chciałby pisać taki wspólny wiersz. W  komentarzach pod tym postem  do 15 października wpisujcie swoje imiona lub ksywki. I koniecznie potem śledźcie bloga codziennie, bo nigdy nie wiadomo kto kogo nominuje.

justa | niedziela, 08 październik 2017 - 8:32 pm | | Domyślne | Sześć komentarze(-y)
Użyte znaczniki: , , ,

Październikowy mini-konkurs

Czas na kolejną inspirację. Miesiąc temu na Fejsie strona Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki wrzuciła dwa wiersze, które zwróciły moją uwagę.

Zbigniew Herbert - Kamyk.

Wisława Szymborska - Rozmowa z kamieniem.

(więcej)

Myśliwy | poniedziałek, 02 październik 2017 - 12:36 am | | Domyślne | Sześć komentarze(-y)

Wyniki sierpniowego mini-konkursu

a właściwie

ich brak. Chyba wszystkie siły poszły na lipcowy mini-konkurs, bo o ile tamten zaskoczył nas bardzo wysokim poziomem, tak sierpniowy bardzo nas rozczarował. Nie byliśmy zadowoleni z tekstów, które nam nadesłaliście i postanowiliśmy nie przyznawać żadnej nagody w tym mini-konkursie. Jednak żeby pokazać co konkretnie w każdym zestawie nam przeszkadzało, zostawiamy kilka komentarzy dot. tekstów.

(więcej)

PLATONI3 | środa, 06 wrzesień 2017 - 9:14 pm | | Domyślne | Osiem komentarze(-y)